Як отримати податкову знижку у 2023 році

Держава стимулює нас робити деякі види платежів. Наприклад на навчання чи створення власної пенсії. І обіцяє виплатити кешбек у вигляді повернення податків (18% від суми) назад.

Але як і завжди, не все так просто. Потрібно подати декларацію платника податків і знати кілька нюансів. Про які детально описано у цій статті.

За що повертають гроші?

Найпопулярніші категорії:

 1. Витрати на оплату іпотеки (лише відсотки). І лише за житло, що є основним місцем проживання (пп. 175.2 ПК). І лише 10 років підряд (не більше).
 2. Навчання (свого та/або члена сім’ї першого ступеня споріднення (тобто якщо батьки оплатили за дитину, вони можуть повернути собі 18% назад)). У вітчизняних дошкільних (садочки), позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти (будь-яка форма власності – приватні, державні, комунальні). Гуртожиток сюди не входить.
 3. Страхові платежі з довгострокового страхування життя або пенсійного страхування. Тобто платежу у Недержавний пенсійний фонд чи по Накопичувальному страхуванню життя. Або ж банківський пенсійний рахунок та пенсійний контракт (пп. 166.3.5 ПК). Умови: така компанія має бути резидентом України.

Менш популярні категорії:

 1. Пожертвування, благодійні внески (сума коштів або вартість майна), які були надані неприбутковим організаціям (такі організації мають бути офіційними і відповідати своєму неприбутковому статусу). Також розмір таких внесків не більше 4% від доходу (що обкладається податком) за звітний рік (пп. 166.3.2 ПК)
 2. Податкова знижка за лікування. Придбання ліків, протезів, донорських органів, донорської крові, вартість платних послуг з реабілітації. Але на жаль дана категорія по факту не діє (роз’яснення ЗІР, категорія 103.06.04).
 3. Послуги репродуктивних технологій (послуги, пов’язані з лікуванням безпліддя). Не більше 1/3 доходу платника податку за рік (пп. 166.3.6 ПК)
 4. Державні послуги, пов’язані з усиновленням дитини. Наприклад, до таких витрат належить сплата державного мита (пп. 166.3.6 ПК) 
 5. Переобладнання транспортних засобів на використання біопалива. До таких видів палива належать біоетанол, біодизель, стиснутий і скраплений газ (пп. 166.3.7 ПК) 
 6. Будівництво, придбання доступного житла, у т.ч. на пільговий іпотечний житловий кредит. Щодо програми «Доступне житло» інформацію можна знайти на сайті Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву (пп. 166.3.8 ПК) 
 7. На оренду житла внутрішньо переміщеними особами. Вся орендна плата, але не більше 30 мінімальних зарплат на 1 січня. Умови: що немає житла поза межами окупованої території та бюджетних виплат на покриття проживання (пп. 166.3.9 ПК).

Кому повернуть?

 • Лише резидентам України
 • Лише тим, хто отримував дохід у вигляді зарплати. Тобто ФОПам чи безробітним не повернуть. Якщо ФОП додатково працює за наймом і отримує зарплату, тоді може претендувати на податкову знижку.
 • Податкову знижку повертають виключно за минулий рік. На наступний рік сума не переноситься.
 • Знижку за навчання отримує той, хто платить. Це можуть бути або сама особа, що навчається, або ті особи, які перебувають у першому ступені споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти). Немає значення розлучення батьків. Проте батьки можуть платити за дітей тільки поки їм до 23 років (згідно ч. 1 ст. 199 Сімейного кодексу України батьки зобов’язані утримувати дітей до досягнення ними 18 років, але якщо діти продовжують навчання, то їх вік продовжується до 23 років). Якщо у 2022 році дитині тільки виповнилося 24 роки й були витрати на її навчання, то знижку ще можна отримати, але востаннє.
 • Термін подання декларації з 1 січня до 31 грудня включно року після звітного. Тобто отримати знижку за 2022 рік можна у 2023 році.

Скільки повернуть?

Витрати, які дають право на податкову знижку, мають не перевищувати оподатковуваний дохід платника податку. Тобто ви не можете отримати з бюджету більше, ніж туди сплатили ПДФО (військовий збір та ЄСВ в розрахунках участі взагалі не беруть).

Порахувати розмір знижки можна у калькуляторі

Приклад 1. Батько сплатив за навчання сина 20000 грн. Зарплата батька за рік 240000 грн.

Батько заплатив у бюджет 18% з 240000 грн. Це 43200 грн

За навчання сина він сплатив 18% з 20000 грн. Це 3600 грн

3600 грн менше за 43200 грн. Тому батько претендує на всі 3600 грн.

Приклад 2. Батько сплатив за навчання сина 20000 грн. Сам він ФОП. Але має додаткову роботу з зарплатою 17000 за рік.

Батько заплатив у бюджет 18% з 17000 грн. Це 3060 грн

За навчання сина він сплатив 18% з 20000 грн. Це 3600 грн

3600 грн більше за 3060 грн. Тому батько претендує на 3060 грн.

Що потрібно підготувати?

Так, треба зібрати трошки документів. Але якщо зробити це 1 раз, то з часом стане просто завчасно готуватися і збирати їх вже під час платежу в окрему теку.

Потрібно:

 1. Довідка про доходи
 2. Договір про навчання, кредитування та нотаріально завірений договір іпотеки, страхування тощо
 3. Документ про родинні зв’язки (якщо сплачував родич) (для навчання)
 4. Всі квитанції оплати

При особистій здачі декларації треба надати оригінал паспорта, копію реєстраційного номера платника податків (ідентифікаційний код), а також копії документів, які підтверджують право на податкову знижку (перерахованих вище)

Як подати декларацію онлайн:

Подати декларацію можна також через електронний кабінет:

 1. Отримати ключ електронного підпису через АЦСК Приватбанку, або Дія.Підпис для входу у Електронний кабінет платника податків
 2. Надіслати запит на отримання відомостей з Державного реєстру. ЕК для громадян -> Запит про суми виплачених доходів -> Створити
 3. Почекати поки прийде 2 квитанція
 4. Створити Податкову декларацію (ЕК для громадян -> Податкова декларація) за 2022 рік
 5. Обрати “особа, яка заявляє право на податкову знижку”
 6. Перевірити всі дані. Якщо не підтягнулися, внести. Важливо! Потрібно внести абсолютно всі доходи та майно (ФОП, інвестиційні доходи, заробітна плата, земельні ділянки, нерухомість тощо)
 7. Ввести свої реквізити
 8. Заповнити обов’язково Додаток Ф3, який присвячений податковій знижці. Податкова знижка вказується через розрахунок в ряд. 14 декларації;
 9. Прикріпити документи зі списку вище одним файлом у поле “Довільні документи”. Об’єднати та стиснути у разі необхідності, файл можна тут
 10. Перевірити декларацію, зберегти, підписати електронним підписом і відправити.

Термін отримання грошей – 60 днів (на реквізити вказані у декларації)